KIERUNKI KSZTAŁCENIA:
Technik logistyk
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej
dla wszystkich uczestników tej wymiany. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta. Wskazane miejsce i czas, który został określony przez klienta to priorytety w jego pracy. Technik logistyk powinien optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami.
Technicy logistycy, poza typowymi zadaniami związanymi z przemieszczaniem masy towarowej, muszą posiadać umiejętności i wiadomości pozwalające im także zorganizować transport ludzi.
Dlatego wśród zadań zawodowych, do jakich są przygotowani, muszą być te, które pozwalają zaplanować i zorganizować bezpieczny, wygodny i szybki transport osób w ruchu krajowym i międzynarodowym. Praca technika logistyka wiąże się z nieustannym kontaktem z innymi ludźmi,
dlatego od osób wykonujących zawód wymaga się wysokiej kultury osobistej, umiejętności jasnego formułowania przekazu, znajomości zasad komunikacji werbalnej i niewerbalnej, zasad negocjacji, dokładności w wykonywaniu powierzonych zadań. Ponadto ze względu na rozwijającą się współpracę międzynarodową wymagane jest, aby biegle posługiwał się co najmniej jednym językiem obcym w mowie i piśmie.
Zadania zawodowe:
- Przygotowywanie procesu logistycznego.
- Przygotowywanie taryf przewozowych, spedycyjnych i ustalanie należności za usługi logistyczne.
- Sporządzanie dokumentów logistycznych oraz zawieranie umów sprzedaży usług logistycznych w co najmniej dwóch językach obcych.
- Prowadzenie rozliczeń i rachunków ze spedytorami, klientami krajowymi i zagranicznymi.
- Analizowanie kosztów dostawy i magazynowania oraz podstawowych parametrów wydajności procesów magazynowych.
- Organizowanie pracy własnej na stanowisku logistycznym zgodnie z zasadami ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
- Organizowanie przyjęcia i wydania towarów z magazynu.
- Organizowanie logistyki miejskiej.
- Organizowanie recyklingu i utylizacji odpadów w działalności logistycznej.
- Zarządzanie zespołami ludzi w działalności logistycznej.
- Zarządzanie zapasami i ustalanie planu dostaw w działalności logistycznej.
- Podejmowanie działalności marketingowej na rynku usług logistycznych.
- Ocenianie jakości świadczonych usług logistycznych i efektywności podejmowanych działań.
Kwalifikacje zawodowe
W zawodzie technik logistyk wyodrębniono
3 kwalifikacje:
- Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania
- Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych
- Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w jednostkach organizacyjnych
Perspektywy zawodowe:
Technik logistyk potrafi sprawnie zarządzać transportem. Specjaliści do spraw logistyki mogą podejmować pracę w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych oraz transportowo-spedycyjnych. Jako technik logistyk możesz pracować w działach sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, logistyki miejskich usług infrastrukturalnych, systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję towarów, gospodarki odpadami, recyklingu, planowania produkcji i zapasów, gospodarki materiałowej, transportu wewnętrznego.
W Polsce logistyk zarabia 5400 PLN brutto. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i podatku daje to pensję netto w wysokości 3829.29 PLN.
Przedmioty punktowane
w trakcie rekrutacji:
- język polski
- matematyka
- język obcy,
- geografia