Dla gimnazjalisty










KIERUNKI KSZTAŁCENIA:
Technik spedytor

Brak naboru na ten kierunek!

Celem pracy spedytora jest organizowanie przewozu towarów w kraju i za granicą. Spedytorem może być tylko ten, kto zawodowo i za wynagrodzeniem, w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie, na rachunek zleceniodawcy, podejmuje się wysyłania lub odbioru przesyłki oraz innych czynności związanych z jej przewozem.

W obszarze działania spedytora znajduje się transport samochodowy, kolejowy, morski, wodny śródlądowy, lotniczy i intermodalny. Organizowanie przewozów polega na szukaniu klienta, ustalaniu szczegółów dotyczących transportu, negocjowaniu ceny za usługę oraz rozliczaniu usługi.
Do zadań spedytora należy także poszukiwanie dodatkowych klientów, aby zapewnić optymalne wykorzystanie środka transportu na całej, planowanej trasie przewozu. W przypadku eksportu oraz importu towarów spedytor odpowiedzialny jest za wypełnianie druków celnych oraz organizację odpraw celnych. Spedytor w swojej pracy doradza w sprawach wyboru gestii transportowej, środka transportu i drogi przewozu, przygotowania ładunku do przewozu. Planuje potrzeby spedycyjne placówki transportowej, co związane jest z określaniem i ustalaniem niezbędnej liczby środków transportu do wykonania zadania przewozowego.
Do zadań spedytora należy zaliczyć również ubezpieczenie towaru, opracowanie instrukcji wysyłkowych i materiałów informacyjnych dla klientów, zawieranie umów z klientami krajowymi i zagranicznymi biorącymi udział w usłudze przemieszczania ładunku, sporządzanie i kompletowanie dokumentów przewozowych i innych wymaganych przepisami importera, eksportera oraz państw tranzytowych. Spedytor organizuje załadunek i wyładunek towarów oraz nadzoruje i monitoruje cały proces przewozowy i operacje przeładunkowe. Na spedytorze spoczywa także obowiązek uzgodnienia każdorazowo sposobów i miejsca dostarczenia ładunku. W szczególnych sytuacjach na zlecenie klienta organizuje czasowe przechowywanie i magazynowanie ładunków. Z przewozami międzynarodowymi związane są zadania dotyczące organizowania odprawy celnej. W sytuacjach zakłóceń w realizacji dostawy towaru zadaniem spedytora jest natychmiastowe likwidowanie wynikłych przeszkód i zakłóceń.
Miejscem pracy spedytora są pomieszczenia biurowe oraz miejsca załadunku, rozładunku lub przeładunku towarów. W niektórych sytuacjach spedytor bierze również udział w przewozie.
Podstawowymi narzędziami pracy spedytora są komputer, fax oraz telefon. Spedytor powinien biegle posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym oraz umieć wykorzystywać zalety Internetu. Spedytor może pełnić funkcje kierownika i podwładnego. Czas pracy uzależniony jest od liczby i rodzaju spraw wymagających załatwienia. Do podstawowych cech, jakie powinien posiadać spedytor, należy zdolność organizacji i negocjacji, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi oraz samodzielność w pracy, zwłaszcza w zakresie podejmowania decyzji. Spedytora powinna także cechować aktywność przejawiająca się w samodzielnym podejmowaniu działań, bez czekania na wydanie polecenia.
Transport i spedycja należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Technicy spedytorzy należą do grupy poszukiwanych pracowników.
Spedytor może pracować w przedsiębiorstwach logistycznych, spedycyjnych, transportowych, agencjach obsługi portów morskich, lotniczych oraz we wszystkich przedsiębiorstwach spedytujących wyprodukowane towary oraz w hurtowniach zaopatrujących placówki handlowe.
Spedytorzy mogą być zatrudnieni w firmach transportowych branży samochodowej oraz w zakładach produkcyjnych, hurtowniach obsługujących super i hipermarkety. W powiecie toruńskim istnieje wiele tego typu przedsiębiorstw, które chętnie przyjmą absolwentów technikum w zawodzie Technik Spedytor. Uniwersalność kwalifikacji daje podstawy do wykonywania wielu zadań zawodowych w zawodach pokrewnych takich jak: Technik logistyk, Technik ekonomista, Technik rachunkowości, Technik administracji, Technik handlowiec. Dodatkowo uzyskując uprawnienia w postaci kursów językowych zwiększa możliwość zdobycia atrakcyjnej pracy w przedsiębiorstwach międzynarodowych.  





Zadania zawodowe

  • Prowadzenie poradnictwa spedycyjnego.
  • Organizowanie przewozów zbiorowych i konsolidowanych w odniesieniu do przesyłek drobnicowych.
  • Opracowywanie koncepcji logistycznej przewozu ładunków typowych i nietypowych.
  • Sporządzanie i kompletowanie dokumentów przewozowych.
  • Monitorowanie procesu przewozowego.
  • Sporządzanie i kompletowanie dokumentacji szkód powstałych w procesie przewozowym.
  • Monitorowanie przepływu należności z tytułu wykonanych usług spedytorskich.
  • Organizowanie własnego stanowiska pracy spedytora zgodnie z zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
  • Współpraca z klientami, przewoźnikami i podwykonawcami usług spedytorskich.
  • Współpraca z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami spedytorskimi.
  • Kierowanie pracami podwykonawców usług spedytorskich.
  • Kontrolowanie jakości procesów przewozowych i załadowczych.
  • Samokontrola i doskonalenie umiejętności zawodowych spedytora.


Kwalifikacje zawodowe

  • Konsultowanie i informowanie w zakresie problematyki przewozowej.
  • Sporządzanie i wypełnianie dokumentacji związanej z przewozami.
  • Stosowanie procedur przewozowych.
  • Posługiwanie się językiem obcym w zakresie terminologii spedytorskiej.
  • Nadzorowanie procesów przewozowych.
  • Optymalizowanie tras przewozowych.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku rozpoczynają się od kwoty 2000 złotych netto, doświadczeni pracownicy osiągają jednak wielokrotności tej sumy. Istotny wpływ na zarobki ma zakres obowiązków danej osoby i ilość przyjmowanych zleceń.



Przedmioty punktowane
w trakcie rekrutacji:

- język polski
- matematyka
- język obcy,
- geografia